Mida teha, kui juba jaanuaris puudel pungad pakatavad ja tulbid pistavad maa seest ninad välja?

Soojad ilmad püsivad juba sügisest saati ja on paljudes aedades meelitanud välja esimesed kevadõied. Isegi osadel puudel ja põõsastel on juba pungad pakatanud. Selline soe jaanuar pole Eesti kliimas just tavaline. Mis saab siis kui nüüd talv lõpuks tuleb ja korralikult külma teeb?

Kui sulale lumeta pinnale tuleb järsk külm, võivad viljapuud saada olulisi kahjustusi. Aeglane temperatuuri langus ei ole nii ohtlik. Varakevadel puhkevatest taimedest võib hakata näiteks ebaküdoonia õitsema, eeldusel, et on kätte saanud oma külmaperioodi. Madalate temperatuuride järel võib sedasi terve taim kahjustada saada.  

Aga mitte ainult viljapuud – kõik, kes praegu on juba oma pungad paigast liigutanud, õide puhkenud või ninad mullast välja pistnud (tulbid, nartsissid), võivad saada suuri kahjustusi.

Mida saab külmakahjustuste ärahoidmiseks teha? Loodusega on mõnikord raske võidelda – väikeses aias kata kinni nii palju, kui suudad. Suuremas aias vali välja oma kõige vääruslikumad taimed, mille hukkumine kurvastaks Sind kõige enam (näiteks viljapuud). Puud ja põõsad võid mässida pakasekanga või, kui Sul seda pole, ükskõik millise teise kanga sisse, et natukenegi külma leevendada. Mulla seest välja tulnud tulbid võid katta puulehtedega, kuiva turba või kompostiga.

Looduse vastu ei saa. Külmunud pungad ja esimesed lehed ei pruugi aga taime veel hukutada – kevadel hakkavad okstel kasvama uinuvad pungad. Kui taimed on oma talvise külmaperioodi kätte saanud ja soojade ilmadega hakkavad pungad puhkema, siis selle vastu ei saa midagi teha.

Pikk ja soe sügis pole iseenesest halb. Taimed lähevad sügavpuhkefaasi ja peale külmaperioodi sundpuhkefaasi. Sundpuhkefaasis on taimed ainult madala temperatuuri tõttu. Võid tuua novembris kaseoksad tuppa – pungad ei hakka puhkema. Kui teed seda aga kevadepoole näiteks veebruaris, hakkavad pungad puhkema ja lehed kasvama. Kui talv saabub ootamatult sulale pinnale, võid oma väärtuslikke ploomipuid, kirsipuid ja teisi viljapuid kaitsta talvekanga või mõne muu katte abil. Suurt kahju teeb külm tuul, mille eest tuleks taimi kaitsta. 

Vaata oma aed üle – milliseid puid, põõsaid ja sibullilli soovid ja saad külma eest kaitsta. Ole valmis, kui talv päriselt kohale jõuab!

Maria

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: