Milliseid püsikuid ei tohi sügisel maha lõigata?

Täna tahaksin ma sulle rääkida püsikutest, mida ei tohiks sügisel kindlasti maha lõigata. Miks seda ei tohi teha? Selle pärast, et nad muutuvad muidu külmaõrnaks. 

 1. Igihaljad püsikud – kõik need taimed, millel on sügisel veel rohelised või värvilised lehed peal.
  – suureõieline tellima (Tellima grandiflora), kes on talvel igihaljas. Teda me sügisel maha ei lõika. 
  – helmikpöörised (Heuchera), kes on samuti terve talve jooksul dekoratiivsete värviliste lehtedega.
  – lumeroosid, neil on sügisel ilusad tumerohelised nahkjad lehed peal ja neid ka maha ei lõika. Lumeroosid hakkavad kevadel varakult õitsema ja uusi lehti kasvatama. Kui nad on juba õied välja ajanud, siis võib vanad lehed maha lõigata.
  – bergeenia – on lehtdekoratiivne, igihaljas. Teda ei tohi maha lõigata.  Kuivanud lehed saab kevadel hästi käega välja tõmmata.
 2. Külmaõrnad kõrrelised –   sh. kõik siidpöörised, neid maha ei lõigata esiteks külmakindluse ja teiseks dekoratiivsete õisikute pärast, mis talvel aiale palju juurde annavad. Siidpöörised võib lisaks nööriga kokku siduda, et nad lumega pikali ei läheks ja vesi puhmikusse ei satuks. Nad püsivad üsna hästi püsti, aga sidumine tuleb kasuks.
 3. Monardad – tuleks samuti sügisel lõikamata jätta, et nende külmakindlust tagada.
 4. Kaelus-ussitatar (Bistorta amplexicaulis) – tuleks jätta sügisel lõikamata ja võiks isegi katta pakasekangaga.
 5. Krüsanteemid – Neid on erinevaid. Meie jätame nad lõikamata ja katame talvekangaga, siis püsivad nad talvekindlad. 
 6. Aedsalvei – (Salvia officinalis) millest sa köhateed teed, teda me sügisel maha ei lõika.
 7. Tähklavendel – lõigatakse ka alles kevadel, mida rohkem massi sügisel alles jääb, seda rohkem kaitseb see külma eest.
 8. Kanarbikud – (Calluna) Kanarbikke ära kindlasti praegu maha lõika. Las nad jäävad kevadet ootama. Meil on kanarbikud nõmmeaia osa peal, liivases ja kuivas kasvukohas. Sügisel annavad nad veel ilusti värvi. 

Püsikud, mida võiks lõikamata jätta, sest nad on talvel dekoratiivsed:

 1. Astrad, mis veel õitsevad, neid me maha ei lõika, sellel lihtsal põhjusel, et nad on veel dekoratiivsed. Sügisastrad lõikame peale õitsemist või kevadel.
 2. Kukeharjad – kaunis kukehari (Sedum spectabile), verev kukehari (Sedum telephium) jätame samuti lõikamata, sest nad püsivad ilusti lumega püsti ja on tegelikult talvel härmatisega väga dekoratiivsed.
 3. Hariliku pune (Origanum vulgare) jätame peenrale seisma, sest ta püsib lumega hästi püsti ja kui ta härmatisega kattub, siis ta on tegelikult hästi uhke. 
 4. Astilbed – Nende õievarred on üsna tugevad ja peavad lume tulekule vastu. Nemad võib jätta lõikamata, aga võid vabalt ka maha lõigata. 

Kui soovid abi püsikute valimisel oma aeda, lae alla TASUTA nimekiri 6-le erinevale kasvukohale sobivatest püsililledest siit: https://palusalu-aiad-ou.ck.page/bed42e481c

Maria

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: